Articsóka

Cynara scolymus

Articsóka gyógyhatásai - epekőoldásra, epegyulladásra, májregenerálásra, emésztési panaszokra

Az articsóka jellemzői

A Földközi-tenger mellékén honos, fészkesvirágzatúak családjába tartozó, évelő zöldség és gyógynövény. A 150-180 cm-re is megnövő gyógynövény virágai lilák, termése hosszúkás.

Herbája: virágja, levelei

Gyűjtése: júliustól szeptemberig

Hatóanyagai: cinarin-keserűanyag, cseranyag, nyálka, flavonoidok, inulin

Articsóka készítmények a webáruházban>>>

 

Articsóka gyógyhatásai

Gyógyászati szempontból az articsóka legfontosabb hatóanyaga a cinarin, amely mind az epe, mind a máj számára nagyon hasznos. Segíti az epeváladék kiválasztását, serkenti a máj epetermelését, segíti az epeutak és az epehólyag összehúzódását. Emiatt javallott krónikus epehólyag gyulladás esetén.

Epetámogató munkájának köszönhetően a zsírbontás könnyebbé válik, a zsírosabb ételek könnyen emészthetőek lesznek, így a puffadás, telítettség érzet is megszűnik az étkezéseket követően.

A cinarin a máj számára is nagyon fontos, hiszen májvédő és májsejt regeneráló hatása van. Emellett az articsóka magas antioxidáns tartalmánál fogva a máj méregtelenítő munkáját is nagyban megkönnyíti.

Az articsóka gyógyászati szempontból másik nagyon fontos hatóanyaga az inulin, amely lényegében olyan rostanyag, amelyet a szervezet nem tud megemészteni. Így a bélben fontos tápanyagot nyújt a hasznos baktériumoknak és gátolja a kártékony mikroorganizmusok megtelepedését a bélben. Mindez nem csak az emésztőrendszerünk egészségéhez, hanem az immunrendszerünk erősítéséhez is hozzájárul.

Az inulin ugyanakkor természetes cukorpótló, amelynek a feldolgozásához nincs szükség inzulinra, így az articsóka nem növeli a vércukorszintet. Cukorbeteg diétákba kiválóan beilleszthető az articsóka.

A szív- és érrendszer egészségét is nagyban támogatja. Csökkenti a vér koleszterin- és tiglicerid szintjét, vérnyomáscsökkentő hatású.

Fontos foszfor-, kalcium-, magnézium-, vas- és káliumforrás, gazdag A-, B1-, B2-, valamint C-vitaminban.

 Flavonoid tartalma miatt kiváló gyulladáscsökkentő, emiatt a népi gyógyászatban főként az epeutak gyulladásaira és reumatikus bántalmakra alkalmazzák.

Az articsóka teát leveléből készítik, mely kiváló immunerősítő, vízhajtó, vértisztító hatású. Hólyag- és vesebántalmak esetén is javallott, mivel átmossa a húgyutakat és csökkenti az itt található gyulladásokat is.

 

Milyen problémákra ajánlott?

  • májregenerálásra, méregtelenítésre
  • epehajtásra
  • magas vérnyomásra
  • cukorbetegségre
  • koleszterincsökkentésre
  • vízhajtásra
  • fogyókúrákhoz

Articsóka készítmények a webáruházban>>>

 

Articsóka alkalmazása

Zöldségnövényként: Az articsókát fogyaszthatjuk főzve, főzelékként vagy tésztás ételekre feltétként.

Articsóka tea: szárított leveleiből készítsük el, amelyet könnyen beszerezhetünk gyógynövény boltokban.
Elkészítése: 3 evőkanál szárított növényt fél liter vízzel leforrázunk, majd 10 percig állni hagyjuk. Leszűrve, ízesítés nélkül kell fogyasztani napi 2 bögrével, reggel és délután, étkezések előtt fél órával.

Articsóka kapszulák és tabletták: gyors és egyszerű alkalmazása a gyógynövényeknek a készen kapható kapszula formák. Válasszunk olyan készítményt, amely minél kevesebb sűrítőanyagot, színezéket vagy tartósítószert tartalmaz. Ilyenek a szárított és porított articsóka levelet tartalmazó készítmények, melyet kapszulába töltenek (pl. Arkocaps Articsóka kapszula)

Idősebbeknél gondot okozhat ezek lenyelése, számukra inkább válasszunk cseppeket.

Articsóka cseppek: az idősebbek számára is könnyen bevehető és lenyelhető forma. Az articsóka hatóanyagait koncentrált formában tartalmazza. Válasszunk alkoholmentes kivonatot, mely így nem lép kölcsönhatásba más gyógyszerekkel, illetve a máj és epe számára is kedvezőbb (pl. Ezerjófű Articsóka kivonat)

Ellenjavallt: Articsóka fogyasztása nem ajánlott szoptatós kismamáknak, mert csökkenti a tejelválasztást. Epekő és vesekő esetén sem javasolt, mivel az epekiválasztás és vizeletkiválasztás fokozásával megmozdíthatja a köveket, melyek elzáródást okozhatnak.

articsoka-hatasa

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon