Aromaterápia III.

Az illóolajok felhasználási módjai

Az illóolajok felhasználási módjait alapvetően öt nagy területre oszthatjuk: a masszázsra, a gyógykezelésre, a fürdőkúrára, a belégzésre és a szépségápolásra.

Illóolajok a webáruházban>>>

Illóolaj hatása és felhasználása

Masszázs

A masszázs az egyik legősibb kezelési mód. Sokféle masszázs létezik, de az alapelv közös: élénkíteni a szervek működését, a vér- és nyirokkeringést, ezáltal elősegíteni a szervezet méregtelenítését. Az aroma-masszázs során az illóolajok egyrészt a bőrön át a véráramba kerülve fejtik ki hatásukat, másrészt belélegezve a pszichét is befolyásolják. Masszázsolajként sohase használjuk tisztán az illóolajokat, mert bőrirritációt okozhatnak. Ezért minden esetben valamilyen hordozóolajba vagy krémbe kell keverni felhasználás előtt. Olyan segédanyagot érdemes választani, amely szintén természetes tisztaságú. Mesterséges, szintetikus kemikáliákkal jelentősen ronthatjuk a hatékonyságot.

Szauna és a gőzfürdő

A szauna és a gőzfürdő használatának elsődleges célja a szervezetben felhalmozódott méreganyagok eltávolítása, mely nagyban hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez. Ezt szolgálja a forró, páradús levegő hatására megélénkülő vérkeringés és a pórusok kitágulása. A szauna és a gőzfürdő egyaránt jótékonyan hat a légutakra is, serkenti az agyműködést, így szellemileg és fizikailag is felfrissíti az embert.

Borogatás

Kétféle borogatást alkalmazhatunk: a hideg és a meleg borogatásokat. A meleg borogatások tágítják a pórusokat, ezáltal az illóolajok gyorsabban és mélyebbre tudnak hatolni. Továbbá javítják a vérkeringést és csökkentik a belső eredetű, (például görcsök, ízületi gyulladások, köszvény) okozta fájdalmakat. A meleg borogatás megnyugtatja a gyomrot és jótékonyan hat epe- és bélgörcsök esetén. Tályognál és fülfájásánál fellépő panaszok gyógyítására is használják.

A hideg borogatást különösen sérülés okozta fájdalom csillapítására, valamint duzzanat csökkentésére, lázcsillapításra, illetve fejfájás esetén, napozás utáni leégéskor alkalmazzák.

Belégzés és inhalálás

A belégzés az illóolajok használatának legelterjedtebb módja. Használható egyszerűen a helyiség levegőjének illatosítására, fertőtlenítésére, vagy a lelkiállapot befolyásolására. Az illóolajok a levegőben gátolják a kórokozók terjedését, így légúti megbetegedések esetén is hatásos ez a módszer.

Inhalálással olyan helyekre is eljuttathatók a gyógynövények hatóanyagai, amelyekhez másképpen nem férnénk hozzá. Ilyen az arc- és a homloküreg. Meghűlés, köhögés vagy homlok- vagy arcüreg gyulladás esetén a meleg gőz segít feloldani és kiürülni a letapadt váladékot, a gyógynövények segítségével pedig csökkenthető a gyulladás.

Az illóolajok illatmolekulái orrunkon keresztül eljutnak az agyhoz, ahol annak bizonyos területein stimulálják az agysejteket. Ennek hatására az agy különféle üzeneteket küld a test meghatározott részeire. A természetes illatok által az agy közvetítésével így serkenthető a szervezet öngyógyító mechanizmusa. Ezért kell vigyázni a szintetikus illatanyagokkal, melyeknek illatmolekulái az agyba jutva például allergiát válthatnak ki.

Aromafürdő

A fürdő a legkellemesebb módja az aromaterápia alkalmazásának. Ápolja a testet és a lelket egyaránt. A kádban fekve beszívjuk a felszálló gőzt, mialatt az illóolaj kifejti jótékony hatását a bőrön. A fájós, fáradt láb ellazítására vagy éppen felfrissítésére végezhetünk lábfürdőt. A hideg víz stimulálja a vérkeringést, felfrissít; míg a meleg lábfürdő ellazítja az a fáradt lábakat. Az illóolajok a talp bőrén keresztül az egész testben szétterjednek, így jótékony hatásukat az egész szervezet élvezheti.

Az ülőfürdő speciális problémák, mint rendszertelen, vagy fájdalmas menstruáció, hólyag- vagy vesefertőzések, aranyér, illetve meddőség kezelésére szolgál. De egy fáradt, stresszes nap végén lazító fürdőként is alkalmazhatjuk, nyugtató, stresszoldó gyógynövényolajok felhasználásával.

Illóolajok a webáruházban>>>

 

Mikor, milyen típusú növényi olajat használjunk?

Aromaterápiás célokra csak 100%-os gyógynövény illóolajokat használj. Figyelj arra, hogy ezek az olajok igen tömények. Hígítatlanul bőrpírt vagy allergiás reakciót válthatnak ki, ezért minden esetben hígítva alkalmazd. Általában az aromalámpánál és az aromafürdőnél ez nem jelent gondot, hiszen ott adott a víz, mint hordozó közeg. Masszázsnál viszont zsíros vagy olajos oldószerrel kell összekeverni az illóolajokat. Erre a célra a növényi olajok a legalkalmasabbak, például mandula-, szója-, szőlő-, avokádó- vagy búzacsíra olaj. Drogériákban, gyógynövény boltokban bázisolaj néven találod meg őket. Hordozóként vagy bázisként zsíros krém is megfelelő. Bármit választasz is bázisként, az legyen természetes alapú és ne szennyező anyagokkal teli kemikália.

Mielőtt először használsz olajkivonatot, célszerű bőrpróbát végezni.

 

Ellenjavallatok, avagy mikor nem javasolt az aromaterápia alkalmazása?

Kerüld az aromaterápiás masszázst a terhesség első harmadában, és később is csak aromaterápiás szakember felügyelete mellett alkalmazd. A levendula, a gólyaorr, a kamilla, a rózsa és az ilang-ilang kivonata biztonságos a terhesség alatt, természetesen megfelelő mennyiségben használva. Szintén ne alkalmazd az illóolajos masszázst, ha bőrödön nyílt seb van.

Az aromalámpa alkalmazása 5 éves kor alatti gyermekek számára nem ajánlott, ezért olyan helyiséget ne párologtass illóolajat, ahol ilyen korú pici gyermek van.

 

A leghasznosabb illóolajok hatása és alkalmazása

Borsmenta illóolaj

Légúttisztító, fertőtlenítő. Megfázás, influenza esetén alkalmazható. Szájfertőzések esetén öblögetőként fertőtlenítő hatású, kellemes menta ízű, friss leheletet biztosít. Emésztést javító tulajdonságú, étvágyat csinál, puffadás esetén oldja a bélgörcsöket.

 Citromfű illóolaj

Álmatlanság, szorongás, fokozott izgatottság megszüntetésére, pattanásos és zsíros bőr kezelésére használható. Antibakteriális és antivirális hatású, fertőtlenítőként akár kézmosóként, akár levegőfertőtlenítőként használható. A herpeszre az egyik legjobb természetes gyógyír.

Eukaliptusz illóolaj

Fertőtlenítő, élénkítő. Megfázás, tüsszögés, hörghurut, vírusos fertőzések, izomfájdalmak, reumás panaszok esetén alkalmazható.

Jázmin illóolaj

Antidepresszáns, afrodiziákum. Segíti az izom-összehúzódást a szülés során. Depresszió esetén, különösen szülés után.

Kamilla illóolaj

Nyugtató, mérsékelten antiallergén. Havi vérzést megelőző feszült idegállapot, emésztési problémák, veseelégtelenség, szénanátha, akné, ekcéma és más bőrelváltozások esetén.

Kubeba illóolaj

Depresszió és idegesség esetén használható stresszoldó, idegnyugtató hatása miatt. Kellemes citrusos illatú, fertőtleníti a levegőt, így vírusos, járványos időszakban érdemes gyakran használni légterek frissítésére. Fertőtlenítő és bőrtonizáló hatása miatt zsíros, pattanásos bőr ápolására is alkalmas krémekbe keverve vagy hígítva.

Levendula illóolaj

Mérsékelten fájdalom-csillapító, fertőtlenítő, altató. Fejfájás, egyéb fájdalmak, sebek, zúzódások, rovarcsípések, zsíros bőr, akne, vizenyő, enyhe depresszió esetén.

Majoranna illóolaj

Mérsékelten fájdalomcsillapító, mérsékelten nyugtató, altató, keringésjavító. Havi vérzés fájdalmaira, fejfájás, garatbántalmak, gombás fertőzések, akne esetén.

Narancsvirág illóolaj

Mérsékelten nyugtató, keringésjavító, mérsékelten fájdalomcsillapító. Álmatlanság, kimerültség, depresszió, akne, havi vérzés előtti fájdalmak és feszült idegállapot, hátfájás esetén.

Rózsa illóolaj

Fertőtlenítő, mérsékelten nyugtató, altató, antidepresszáns. Arcüreggyulladás, gégebántalmak, vértolulás, vizenyő, arcduzzanat, keringési problémák (hajszálér-törékenység), a havi vérzést megelőző fájdalmak és feszült idegállapot, a klimax tünetei, libidócsökkenés, anorexia esetén.

Rozmaring illóolaj

Mérsékelten élénkítő, összehúzó. Fizikai és idegkimerültség, memóriazavarok, légzési problémák, reumás fájdalmak, nagy testi igénybevétel okozta fájdalom, zsíros haj esetén.

Szantálfa illóolaj

Fertőtlenítő, afrodiziákum, segíti az ellazulást a masszázs során. Száraz, repedezett bőr, akne esetén hatékony bőrnyugtató, bőrregeneráló és gyulladás csökkentő.


Teafa illóolaj

Köptető, hurutoldó, gyulladáscsökkentő. Bőrfertőzések, akné, lábgomba, légúti megbetegedések (pl. orrmelléküreg-gyulladás), fogínygyulladás-, szájnyálkahártya-gyulladás, szájpenész, gyomor- és bélfertőzések, emésztési zavarok, fokozott bélgáz képződés, gyomor- és alhasi görcsök, a hüvely gombás fertőzése, valamint húgyúti fertőzések kezelésében javasolt. Antibakteriális, gombaölő.

Illóolajok a webáruházban>>>

illóolajok hatása és alkalmazása

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Aromaterápia