Arnica montana
Népi elnevezései: kappanőr, árnyékfű, olasz útifű, anyagyökér, máriafű, Szent János virága
Az árnika jellemzői
Közel harminc faja ismert, melyek főként Amerikában és Ázsiában őshonosak. Európában mindössze két faja él. Hazánkban ritka és védett fűszer- és gyógynövény az árnika, mely leginkább hegyvidékeken érzi jól magát. A fészkes virágzatúak közé tartozó növény egy méter magasra is megnő. Színpompás sárga virágai nyár közepén, június, július folyamán pompáznak.
Herbája: a virágja
Gyűjtése: vadon növő példányai védettek, ezért tilos leszedni!
A növény hatóanyagai: illóolaj, gyanta, keserűanyag, csersav, flavonoidok
- A falvonoidok erős gyulladáscsökkentők, legnagyobb arányban a sárga virágú gyógynövényekben fordulnak elő. A sárga gyógynövények mindenféle gyulladásnál jól alkalmazhatók.
- Csersav tartalma miatt összehúzó hatású, ezért a gyomor-, bél-, és szájnyálkahártya betegségeire, sebek kezelésére is kiváló.
- A keserűanyagok az emésztésre vannak jótékony hatással, az epesav lekötésére is alkalmasak.
Milyen jótékony hatásai vannak a szervezetünkre?
Az árnika legfőbb gyógyhatása izomlazító és fájdalomcsillapító tulajdonsága. Hatásos gyulladás- és fájdalomcsökkentőként, ezért izom- és ízületi fájdalmak, izommerevség, izomgörcsök esetén alkalmazható. Reumatikus panaszokra is kiváló gyógyír.
Fertőtlenítő, sebgyógyító hatású, továbbá kelések, vérömlenyek, csonttörések okozta ödémák, zúzódások, rándulások kezelésére ajánlott.
Enyhíti a rovarcsípések okozta viszketéseket.
Gyulladáscsökkentő hatása miatt segít a felületi visszérgyulladás gyógyulási folyamatában, illetve aranyér esetén.
Ezekre a panaszokra hatásos az árnika:
- izomgörcsre
- izom- és ízületi fájdalmakra
- izom- és ízületi merevségre
- köszvényre
- reumára
- zúzódásra, rándulásra
- véraláfutásra
- kiütésekre
- rovarcsípésekre
- visszérre
- aranyérre
- sebekre
Árnika tartalmú gyógykészítmények a webáruházban>>>
Gyógyászati felhasználása
Belsőleg: nagyobb mennyiségben hányást, fejfájást és drasztikus vérnyomáscsökkenést okozhat. Mivel könnyű túladagolni, ezért belsőleg csak szakember felügyelete mellet és javaslata szerint szabad fogyasztani teáját vagy alkoholos kivonatát!
Külsőleg:
- Kenőcsként, olajként külsőleg: rovarcsípések, visszér, nehezen gyógyuló sebek esetén alkalmazhatjuk.
- Masszázsolajként: nagyon jó izomlazító, oldja az izommerevséget, fokozza a vérkeringést, csökkenti a fájdalmat és a gyulladást. Ízületi gyulladás esetén, ízületi merevségnél, megerőltető fizikai tevékenységet vagy sportolást követően alkalmazhatjuk az árnikás masszázst.
- Ülőfürdőként: árnika fürdősó vagy árnika fürdőolaj használható makacs reumás betegségek kiegészítő kezelésére, izomgörcsök esetén izomlazításra, ízületi- és izomfájdalom esetén fájdalomcsökkentésre. Aranyeres és visszeres panaszok esetén is alkalmazhatjuk az árnikás fürdőzést.
Kombinációk más gyógynövényekkel:
- Az árnika izomlazító hatását fokozhatjuk fenyőolajjal, rozmaring olajjal, borsmenta olajjal.
- Gyulladáscsökkentő hatását erősíthetjük, ha az árnika olajat körömvirág kenőcshöz vagy körömvirág olajhoz keverjük. Kamillaolajjal keverve is nagyszerű gyulladáscsökkentőt kapunk.
- Sebgyógyító hatását levendulaolajjal támogathatjuk.
- Vérömlenyek, zúzódások, ficamok, törések esetén fekete nadálytő tartalmú krémekkel kombinálhatjuk.
Árnika mellékhatásai: belsőleg nagyobb mennyiségben hányást, fejfájást és nagyfokú vérnyomáscsökkenést okozhat. Mivel könnyen túladagolható, ezért belsőleg inkább ne alkalmazzuk!
Szöllősi Adrienn