Ánizs

Pimpinella anisum

ánizsmag, ánizs tea gyógyhatása

Népi elnevezései: illatos ánizs, közönséges ánizs, fűszeránizs, bécsikömény, kenyérmag, ánizsmag

 

Az Ánizs gyógynövény jellemzői

Az ánizs fűszer- és gyógynövény, mely a Földközi-tenger vidékéről származó, az ernyősvirágzatúak családjába tartozó, egyéves növény. Hazánkban nem nő vadon, ezért termesztik. 30-50 cm magasra is megnő, egyenes szárú, gyér levelű. Virágzata összetett ernyős, a virágok aprók, fehérek. Termése éretten 4-5 mm hosszú, körte alakú, szürkészöld vagy szürkésbarna színű, rövid serteszőrökkel sűrűn borított. kellemes jellegzetes illatú, édes fűszeres ízű. A növény júliusban virágzik, termése augusztusban, szeptember ben érik.

Herbája: termése
Gyűjtése: augusztus-szeptember
Hatóanyagai: anethol (80-90%), zsírosolaj, kolin
Vitaminok, ásványi anyagok: gazdagon rendelkezik C-vitaminnal, cinkkel kalciummal, káliummal, magnéziummal, mangánnal, rézzel, valamint vassal egyaránt.

 

Az Ánizs gyógyászati felhasználása, gyógyhatásai

Belsőleg:

  •  felső légúti megbetegedésekre
  • bronchitisre
  • asztmára
  • bakteriális fertőzésekre
  • emésztési zavarokra
  • étvágyjavító
  • puffadásgátló
  • bélgörcsoldó
  • epekiválasztás serkentésére
  • tejszaporító hatású
  • gyomorfekélyre
  • hasmenésre

Az ánizsmagból készített gyógyteát leggyakrabban étvágyjavító, emésztést serkentő hatása miatt fogyasztják. Rendkívül gyorsan és hatékonyan szünteti a puffadást, bélgörcs és epegörcs oldó hatású. Hasfájós kisbabáknak is adható. Szintén jótékony szoptatós kismamáknak a tejelválasztás fokozására. Erős illóolaja átmegy az anyatejbe is, így a kisbaba számára is hatásos puffadásgátlóként és emésztésjavítóként működik.

Az ánizs tea rendkívül jó hurutoldó, megkönnyíti a váladék felköhögését. Számos gyógyszertári köptető fő összetevője. Fertőtlenítő hatása miatt segíti a torokgyulladás és szájüregi gyulladások gyorsabb gyógyulását, ezért öblögetőszerként is alkalmazható a belsőleges fogyasztás mellet.

Gyulladáscsökkentő hatása miatt reumára is ajánlják belsőleg és külsőleg egyaránt.

 

Külsőleg: (főként illóolaj formában)

Illóolaja aromalámpában párologtatva alkalmas a levegő fertőtlenítésére A tetveket gyorsan elpusztítja, ezért kenőcsként vagy borszeszes oldatban fejtetvek ellen is alkalmazzák. Inhalálásra is használható akár főzete, akár néhány csepp az illóolajából forró vízhez adva.

Torokgyulladásnál, köhögéssel járó felső légúti megbetegedéseknél alkalmazhatjuk így.

 

Ánizs tea elkészítése, alkalmazása

Az ánizsmag kemény burkát főzés előtt érdemes megtörni egy kicsit, két kanál közé nyomva a magokat, amíg halljuk, hogy roppan egyet. Így könnyebben és jobban kioldódnak a hatóanyagok belőle. Az így megtört ánizsmagból 1-2 teáskanálnyi mennyiséget önts le 3 dl forrásban lévő vízzel. Lefedve hagyd 10-15 percig állni, majd szűrd le. Naponta 2-3 bögrével fogyasztható.

Önmagában is ízletes, aromás ital, de édesíthetjük mézzel is. Emésztési panaszokra és étvágyjavításra étkezések előtt fél órával fogyasszunk el ízesítés nélkül egy csészével. Puffadásra, szélgörcsre étkezések után fél-egy órával, vagy amikor a probléma jelentkezik, igyunk meg apró kortyokban egy csészével belőle, lehetőleg langyosan. Nyáron mentalevéllel és jéggel tálalva remek hűsítő és szomjoltó ital.

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

Puffadásra, emésztési panaszokra édesköménnyel vagy borsmenta levéllel párosítva kiválóan fokozható a hatása és az íze is.

ánizs hatása

 

 


Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon