Az időjárás-változás hatása az emberi szervezetre
Az alábbiakban a szeszélyes időjárásnak néhány olyan hatását vesszük sorra, amelyek kihatással lehetnek a sportteljesítményünkre.
- Az immunrendszerünk meglehetősen komoly támadásnak van kitéve olyankor, amikor a napos, száraz időjárást hirtelen hideg, szeles és nedves órák váltják fel. Ilyenkor ugyanis alaposan megnő a megfázás esélye, hiszen az öltözködésben csak ritkán tudunk alkalmazkodni a hirtelen bekövetkezett időjárás-változásokra. A megfázással pedig általában együtt jár a bedugult orr is, ami viszont egyáltalán nem könnyíti meg segíti a tüdőkapacitásunkat amúgy is igénybe vevő sporttevékenységeket. Természetesen, ha időben tudunk reagálni az időjárásban bekövetkezett változásra, akkor érdemes például a szabadtérre tervezett kocogást otthoni futópadozással, vagy a tervezett kerékpártúrát szobabiciklizéssel kiváltani.
- A hirtelen jött lehűlések és felmelegedések alaposan megtépázzák az energiaszintünket, különösen igaz ez azokra az esetekre, amikor a megszokott napfény mennyisége csökken. Ilyenkor ugyanis előfordulhat, hogy energiaszintünk tartalék üzemmódba kapcsol, ami könnyen vezethet a kimerültség és levertség érzésének erősödéséhez. Ilyen körülmények között pedig még nagyobb erőfeszítéssel járhatnak a máskor rutinból „lehozott” edzések. Ha ezeket a tüneteket vesszük észre magunkon, akkor érdemes egy kicsit többet pihenni, vagy ha éppen egy elliptikus tréneren edzünk, akkor a megszokottnál gyengébb, vagyis könnyebb fokozatra is állíthatjuk a sportszert.
- Kevesen gondolnák, de a szeszélyes időjárás hatással lehet a hangulatunkra is. Például egy hirtelen jött felhősödés és sötétedés nagyon könnyen okozhat olyan hangulatzavarokat, amelyek akár szorongásban, vagy éppen stresszes viselkedésben realizálódhatnak. Ilyen állapotban pedig alaposan visszaeshet a teljesítményünk, akár a sportról van szó, akár az élet egyéb területein kell éppen helytállnunk.
- Az ízületekre és a fájdalomérzetünkre is komoly hatással bírhat a hirtelen bekövetkezett időjárás-változás. Azok, akik egyébként is ízületi problémákkal küszködnek, a hidegebb időjárás, illetve az alacsonyabb légnyomás következtében sajnos igen gyakran alapos próbának vannak kitéve, hiszen ilyenkor nemcsak ízületi fájdalmakkal, de ízületi merevséggel is számolhatnak. Ezekkel a hirtelen jelentkező fájdalmakkal pedig a legkevésbé sem szórakoztató fizikai teljesítményt igénylő tevékenységbe fogni. Ha azonban a fájdalom elsősorban a lábunkban jelentkezik, és mindenképpen szeretnénk edzésben tartani magunkat, akkor az időjárás szeszélyeit is kivédendő érdemes például beszerezni egy evezőpadot otthonra, amelynek segítségével a lábfájdalmunk ellenére folytathatjuk a rendszeres testedzést.
- A tavasz különösen veszélyeztetett időszak lehet az időjárásra érzékenyek számára, hiszen ilyenkorra kiürülnek a szervezet vitamin-, ásványianyag- és energiaraktárai. A tavaszi fáradtság során ránk törő változékony időjárási frontok szinte kivétel nélkül ártalmasak lehetnek a sportteljesítményre. Éppen ezért a téli és tavaszi időszakban, illetve azon belül is a frontok idején, ajánlott az átlagosnál is több vitamint és ásványi anyagot, valamint folyadékot bevinni a szervezetbe, továbbá érdemes többet pihenni.
Természetesen a fent említett hatások nem mindenkire érvényesek egyformán. Vannak, akiknek a szervezete erőteljesebben reagál a változékony időjárásra, és vannak, akiknek meg se kottyan, ha egyik pillanatról a másikra például 10 fokot esik a hőmérséklet, vagy éppen fényes nappal ránk sötétedik.
Amikor fejfájással köszönt ránk az időjárás-változás
A migrénes fejfájás okai nagyon eltérőek lehetnek, mint ahogy a kísérő tünetei is, éppen ezért nem lehet mindig a változékony időjárásra fogni, ha “majd’ szétmegy a fejünk”. Egy dolog azonban biztos. Ha a migrén tipikus tüneteit észleljük magunkon, vagy ismeretlen eredetű rendszeres fejfájástól szenvedünk, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a pontos diagnózis felállítása és a szakszerű kezelés érdekében, hiszen a gyakori fejfájás jelentősen rontja az életminőséget, és minden esetben negatívan befolyásolja az általános teljesítményünket, közte a sporteredményeket is. Ilyenkor jelentősen csökken a koncentrálóképességünk, és ezzel párhuzamosan a reakcióidőnk is egy-egy szituációban. Ezek a „következmények” pedig könnyen okozhatnak nem várt sérüléseket is amellett, hogy mind az edzések során, mind pedig versenyzés közben alaposan elmaradhatunk a magunktól elvárt teljesítménytől.
Szponzorált tartalom
A cikk megjelenését támogatta a fittsport.com