A méregtelenítés általában egy adott étrend követését vagy speciális termékek használatát jelenti – pl. méregtelenítő tapaszok, étrend-kiegészítők, gyógyteák -, amelyekről azt állítják, hogy megszabadítják a szervezetet a méreganyagoktól, ezáltal javítva az egészséget és elősegítve a fogyást.
A jó hír az, hogy a testünk megfelelő szervrendszerrel rendelkezik a méreganyagok eltávolításához, és ehhez nem feltétlenül szükséges speciális étrend vagy drága kiegészítők. A máj, a vesék, az emésztőrendszer, a bőr és a tüdő összehangolt munkájával testünk kifinomult módon távolítja el a nem kívánatos anyagokat. De csak akkor, ha ezek a szervek egészségesek. A méregtelenítéshez tehát nem feltétlenül önsanyargatásra és drasztikus detoxikáló módszerekre van szükségünk, hanem arra, hogy támogassuk a méregtelenítő szerveink egészségét és megfelelő működését. Íme 9 könnyen elsajátítható módszer, amit ha beépítesz a mindennapjaidba, könnyedén javíthatod tested természetes méregtelenítő folyamatait!
1. Minimalizáld az alkoholfogyasztást!
A túlzott alkoholfogyasztás súlyosan károsíthatja a máj működését azáltal, hogy zsírfelhalmozódást, gyulladást és hegesedést okoz. Amikor ez megtörténik, a máj nem tud megfelelően működni és elvégezni a szükséges feladatait - ideértve a hulladékok és más toxinok kiszűrését is.
Az egészségügyi hatóságok ajánlása szerint napi 1-2 pohárkánál több alkoholt ne igyunk, és lehetőleg az se tömény ital (pl. pálinka legyen). Vacsora után például kifejezetten egészséges 1-2 dl vörösbort elkortyolgatni, mert ez támogatja a vérképzést és hozzájárulhat a szív és érrendszer egészségéhez.
2. Aludj eleget!
A megfelelő idejű és jó minőségű alvás minden nap, elengedhetetlen a tested megfelelő méregtelenítéséhez és ezáltal egészséged megőrzéséhez.
Az alvás lehetővé teszi az agynak, hogy átszervezze és feltöltse önmagát, valamint eltávolítsa a mérgező hulladékokat, amelyek a nap folyamán felhalmozódtak. Az egyik ilyen salakanyag például a béta-amiloid nevű fehérje, amely hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához.
A hagyományos kínai orvoslás szerint szerveink megfelelő időrendben működnek és pihennek. Mindegyik szervünknek van egy kétórás „csúcs időszaka”, amikor maximális energián pörög és dolgozik; ilyenkor a leghatékonyabb a munkája. A kétórás pihenőidőszakukban azonban minimális energiaszinten működnek, ilyenkor a legsérülékenyebbek.
Méregtelenítő szerveink többségének éjszaka van a csúcs időszaka. Amikor testünk nyugalomban van, takarékra teheti a mozgásfunkciókhoz kapcsolódó szerveink energiaellátását, és azokat átcsoportosíthatja az emésztőrendszer számára.
23-1 óra között az epe,
1-3 óra között a máj,
3-5 óra között a tüdő,
5-7 óra között a vastagbél működik a maximumon.
Ha nem fekszünk le időben és nem alszunk eleget, méregtelenítő szerveink nem tudják elvégezni feladatukat. Túlterheltté válnak, szervezetünk pedig tele lesz toxinokkal.
Ha éjszaka rendszeresen felébredsz hellyel-közel azonos időpontban, érdemes megnézned, melyik szerv csúcs időszakára esik ez az időpont. Valószínűleg az adott szerved már túlterhelt, valami zavarja a működését. Érdemes elkezdened foglalkozni vele. Egy felnőttnek kb. 7-9 óra alvásra van szüksége minden nap ahhoz, hogy egészséges maradjon. Mostantól fogadd meg, hogy nem dolgozol éjszakába nyúlóan és a hajnalig tartó számítógépes játékokat is mellőzöd. Feküdj le időben és aludd ki magad!
3. Igyál elég vizet!
A víz sokkal többet tesz, mint oltja a szomjadat. Szabályozza a test hőmérsékletét, hozzájárul a sejtek megújulásához, elősegíti az emésztést és a tápanyagok felszívódását, valamint a salakanyagok „kimosásával” eltávolítja a méreganyagokat. Ezek a folyamatok azonban olyan hulladékokat szabadítanak fel - karbamid és szén-dioxid formájában -, amelyek kárt okoznak, ha felhalmozódnak a vérben. A víz szállítja ezeket a salakanyagokat, hatékonyan eltávolítva őket vizeléssel, légzéssel vagy izzadással. Tehát a megfelelő hidratáltság fenntartása fontos a méregtelenítés szempontjából.
A víz napi megfelelő bevitele 3-4 liter, melynek egy részét ételeinkből is felvehetjük. A vízfogyasztáson túl minden nap egyél egy tányér levest és magas víztartalmú ételeket (salátákat, zöldséget, gyümölcsöt). Aktívabb életmód (pl. sportolás, fizikai munka végzése) esetén, illetve melegebb napokon fokozott folyadékbevitelre lehet szükség, ezért az ajánlott mennyiségnél több vizet igyál!
4. Csökkentsd a cukrot és a feldolgozott élelmiszereket az étrendedben!
A cukros és erősen feldolgozott élelmiszerek nagy mennyiségben történő fogyasztása összefügg az elhízással és más krónikus betegségek kialakulásával, például a szívbetegségekkel, a rákkal és a cukorbetegséggel. Ezek a betegségek gátolják a test természetes méregtelenítésének képességét azáltal, hogy károsítják az emésztőrendszer szerveit, például a májat, az epét és a vesét.
A túl sok zsíros étel az epevezeték gyulladásához és epekő kialakulásához vezethet. A nagy mennyiségű cukor bevitele zsírmájat okozhat. A feldolgozott ételekben lévő nagy mennyiségű só vesekárosodáshoz vezethet.
Kerüld a gyorséttermi menüket és hanyagold a hipermarketek polcain lévő félkész vagy kész ételeket. Legyen az ételed minél természetesebb, és legcélszerűbb, ha magad készíted el őket otthon.
5. Fogyassz antioxidánsokban gazdag ételeket!
Az antioxidánsok megvédik sejtjeidet az úgynevezett szabad gyökök káros hatásától. Az oxidatív stressz a szabad gyökök túlzott termelődése által okozott állapot, mely hosszú távon komoly betegségeket okozhat. Az antioxidánsokban gazdag ételek segíthetnek a felesleges szabad gyökök és más toxinok okozta oxidatív stressz leküzdésében.
Antioxidánsok például az A-vitamin, a C-vitamin, az E-vitamin, a szelén, a likopin, a lutein és a zeaxanthin. Minden nap fogyassz olyan élelmiszereket, amelyekben ezek az antioxdiánsok nagyobb mennyiségben fordulnak elő. A bogyók, gyümölcsök, zöldségek, gyógynövény teák, salátafélék tartalmazzák a legmagasabb mennyiségű antioxidánst.
6. Fogyassz prebioitikumkokban gazdag élelmiszereket!
A bél egészsége fontos a méregtelenítő folyamat zavartalanságához és megfelelő működéséhez. A bélsejtekben található egy méregtelenítő és kiválasztó rendszer, amely megvédi a beleket és a testet a káros méreganyagoktól, például vegyi anyagoktól.
A bél jó egészségi állapota a prebiotikumokkal kezdődik, egyfajta rosttal, amely táplálja a bélben lévő jó baktériumokat, az úgynevezett probiotikumokat.A prebiotikumok segítségével a jó baktériumok képesek rövid szénláncú zsírsavak előállítására, amelyek hasznosak az egészség szempontjából.A bélflóra felborulása gyengítheti az immunrendszert és a méregtelenítő funkciókat, növelheti a betegségek és gyulladások kockázatát.
A prebiotikumok jó táplálékforrásai a paradicsom, az articsóka, a banán, a spárga, a hagyma, a fokhagyma és a zab.
7. Csökkentsd a sóbevitelt!
Bár sóra szükségünk van, figyelj, hogy ne vidd túlzásba! A túl sok só a szervezetben a felesleges folyadék visszatartását eredményezheti. A felesleges folyadékfelhalmozódás puffadást, kéz- és lábdagadást okozhat. Bár ellentmondásosnak tűnhet, a vízbevitel növelése az egyik legjobb módszer arra, hogy megszüntessük ezt az állapotot. Ez azért van, mert ha túl sok sót és kevés vizet fogyasztunk, a test felszabadít egy antidiuretikus hormont, amely korlátozza a vizeletkiválasztást és így a méregtelenítést. A vízbevitel növelésével a test csökkenti az antidiuretikus hormon termelődését és fokozza a vizeletkiválasztást.
8. Mozogj aktívan minden nap!
A rendszeres testmozgás megnöveli az élettartamot és számos betegség - köztük a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, a magas vérnyomás és bizonyos rákos megbetegedések – kockázatát is csökkenti.
Az aktív mozgás felgyorsítja a vérkeringést, javítva a sejtek és a szerveink tápanyagellátást. A fokozott vérkeringés gyorsabban szállítja el a méreganyagokat a kiürítés helyére, így azok hamarabb távoznak a szervezetből. A beleket is megmozgatja, így a széklet pangása és a székrekedés is elkerülhető. Fokozódik a vese működése is, ezáltal a méreganyagok kiválasztása és kiürítése is hatékonyabbá válik.
A testmozgásra minden életkorban szükség van. Válassz az egészségi állapotodnak és életkorodnak megfelelő mozgásformát. Ha más nem, tegyél minden nap egy fél órás sétát a közeli parkban, vagy végezz jógagyakorlatokat.
9. Egyéb hasznos méregtelenítési tippek
- Fogyassz minél több magas kéntartalmú élelmiszert! A magas kéntartalmú ételek, mint például a hagyma, a brokkoli és a fokhagyma, fokozzák a nehézfémek, például a kadmium kiválasztását. Próbáld ki a chlorella algát! Ez az algafajta bővelkedik ásványi anyagokban és vitaminokban, és olyan tápanyagokban, melyek képesek megkötni és kivezetni a nehézfémeket és radioaktív anyagokat is a szervezetből.
- Ízesítsd az ételeidet korianderrel! A koriander fokozza bizonyos toxinok, például nehézfémek és vegyi anyagok, köztük a ftalátok és rovarölő szerek kiválasztását.
- Támogasd az antioxidánsok termelődését! A kénben gazdag ételek, például a tojás, a brokkoli és fokhagyma rendszeres fogyasztása elősegíti a glutation nevű antioxidáns termelődését a szervezetben. Ez a legfontosabb antioxidáns a testünkben, amely nagymértékben részt vesz a méregtelenítő folyamatokban.
- Válts környezetbarát tisztítószerekre! A természetes tisztítószerek, például az ecet, a citromsav és a szódabikarbóna használata csökkentheti a mérgező vegyi anyagoknak való kitettséget.
- Használj természetes kozmetikumokat! A mesterséges adalékanyagok és kőolajszármazékok a krémekben, a tisztálkodó szerekben és a sminkben, egyaránt képesek felszívódni a bőrön keresztül. A véráramba kerülve mérgezik a szervezetet, leterhelik a májat, különféle gyulladásokat és bőrbetegségeket idézhetnek elő.
Ha a fenti tippeket a mindennapjaid részévé teszed, jobb lesz a közérzeted, nőni fog a teljesítőképességed és jobban fogsz aludni. Biztosítsd tested számára a zavartalan méregtelenítést, hogy egészségesebb lehess!
Szöllősi Adrienn
Felhasznált forrás: https://www.healthline.com
Kapcsolódó cikkek
-
Természetes anyagcsere fokozó tippek
-
Természetes májvédelem máriatövissel
-
Fekete retek az epe és a máj védőőre
-
Svédkeserű gyógyhatásai
-
Miért fontos a méregtelenítő étrend?