A székrekedés hátterében többféle ok is megbújhat. Okozhatják pszichés tényezők – például stressz –, a hirtelen elfogyasztott túl sok és nehéz étel, ételallergia (pl. glutén, fehérje, tej, stb.), de akár a túlzásba vitt hashajtóhasználat is. Ezek a szerek ugyanis renyhévé teszik a vastagbelet, így lassítva annak mozgását.
A székrekedés okai lehetnek:
- Mozgásszegény életmód
- Gyógyszerek mellékhatásai
- Nem elegendő folyadékfogyasztás
- Elégtelen rostbevitel
- Étel allergia (glutén, fehérje, tej, stb.)
- Emésztési problémák (akár betegségből adódó)
- Pajzsmirigy alulműködés
- Pszichés okok
Lekvár – a nagyi tanácsára
Jól bevált népi gyógymód székrekedés esetén a szilvalekvár. Egyél néhány kanállal étkezés után. A szilva nem csupán azért jó, mert rostban gazdag, hanem mert szorbitolt tartalmaz, mely enyhe hashajtó hatással bír. Ha ez nem használ, próbáld ki a gyógyszertárakban vagy reformboltokban kapható Tamarin lekvárt. Ez kifejezetten hashajtó hatású termék, mely édesköményt és koriandermagot is tartalmaz. A készítmény veszélytelen, kismamák és gyermekek is nyugodtan fogyaszthatják.
Rostok minden mennyiségben
A székrekedés leggyakoribb kiváltó oka a rostszegény táplálkozás. Ha nem fogyasztasz elegendő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, valamint müzlit, búzakorpát, akkor az emésztésed lelassul. Az oldhatatlan rostok folyadékot szívnak magukba, melynek következtében megakadályozzák a széklet besűrűsödését, így könnyítve annak haladását a vastagbélben. Ha azonban el akarod kerülni a puffadást és a hasi görcsöket, csak fokozatosan emeld a rostbevitelt. Reggelire egyél zabpelyhet vagy zabkorpát – joghurtba vagy narancslébe keverve -, és napközben se feledkezz meg egy-egy gyümölcs vagy zöldség elfogyasztásáról!
Homeopátia – a gyengéd segítség
A kanadai gyömbér – hydrastis canadensis – egy Észak-Amerikában termő gyömbérfajta. Ennek a növénynek a szárított gyökereit használják fel a homeopátiás szer készítésekor. A gyömbér jól ismert vérkeringést fokozó tulajdonsága jó hatással van a székrekedéses tünetek enyhítésére.
Mozogj!
Ne feledkezz meg a rendszeres sportról sem. Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód negatív hatással lehet többek között az emésztésedre is. A testmozgás nemcsak javítja fizikai erőnlétedet, de kiegyensúlyozottabbá tesz, fokozza a tested vérellátását, ráadásul megmozgatja a belső szerveket is. Mindezek miatt pedig gyorsabbá válik az anyagcseréd és az emésztésed is. Nem szükséges megerőltető sportokat választanod, sokszor a lazító, nyújtó tornagyakorlatok is rengeteget segíthetnek. Kiváló döntés lehet számodra az úszás, a jóga, a könnyű esti vagy reggeli séta – ez utóbbi különösen jó hatással van a székrekedés elmulasztására.
Sok folyadék
A székrekedés egyik oka lehet a folyadékhiány. Ha nem iszol meg naponta két-három liter folyadékot, a széklet összesűrűsödik a szervezetben, és mozgása lelassul, aminek következtében ritkábbá válik a székletürítés. Legjobb, ha mindjárt reggel – közvetlenül a felkelést követően – megiszol egy nagy bögre enyhe hashajtó hatású gyermekláncfű teát. Jó választás lehet a fekete tea is, mivel koffeintartalmának köszönhetően serkenti a bélműködést. Ugyanakkor nem szabad túlzásba vinned ez utóbbi fogyasztását, mert vízhajtó hatással is rendelkezik.
Ha nem kedveled a teát, egy csésze forró víz citrommal – esetleg mézzel – ízesítve is megteszi. De szinte bármilyen folyadékot fogyaszthatsz – a gyümölcslétől kezdve a levesen át egészen a tejig - mindegyik serkentőleg hat az emésztésedre.
Horváth Eszter
Forrás: www.femina.hu