Sokunk problémája a visszér, amely a lábszárban jelentkező kellemetlen, szúrós fájdalommal, nehézláb érzéssel, lábdagadással társul. Néha már alig bírunk állni, járni, így a napi rutin tevékenységek is nehezünkre esnek. A tünetek a nyári melegben jelentősen fokozódnak.
Visszér elleni készítmények a webáruházban>>>
Aki a természetes megoldások híve – mint én is – az elsősorban a gyógynövények között keres megoldást a problémájára. Nagyon sok, természetes összetevőkből készült étrend-kiegészítő kapható, azonban a hatóanyagok feltüntetésénél egy laikus kevésbé tudja, hogy az mennyire természetes. A hatóanyagoknak ugyanis latin nevük van, és ezek valahogy mindig mesterségesnek csengenek.
Ezért összegyűjtöttem azokat a hatóanyagokat, amelyek növényi eredetűek, és amelyek nagy segítséget nyújtanak a visszér tüneteinek enyhítésében, a visszér gyógyításában. Ha ezekkel az összetevőkkel találkozol, biztos lehetsz benne, hogy természetesek.
Bioflavonoidok
A visszérre kedvezően ható növényi hatóanyagok közül kiemelkednek a bioflavonoidok. Ez egy gyűjtőnév, amely olyan természetes vegyületeket foglal magába, melyeknek közös tulajdonságuk, hogy erősen gyulladáscsökkentőek és antioxidánsok. Főként gyümölcsök héjában, magjában, zöldségfélékben találhatóak meg.
A flavonoidokat a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert professzor fedezte fel 1936-ban. Arra jött rá, hogy a bioflavonoidokkal megelőzhető a hajszálerek áteresztése vagy törékenysége, ami könnyen véraláfutásokhoz és ödémához vezet. Szent-Györgyi "P" vitaminnak nevezte a bioflavonoidokat (az angol áteresztés „permeability” szó kezdőbetűje miatt). Később azonban a legtöbb tudós nem használta az elnevezést, bár a flavonoidok vitamin-szerepet is betöltenek.
Milyen bioflavonoidokkal találkozhatsz?
Antocianidin flavonoidok: A sötétebb színű gyümölcsök pl: fekete szőlő héjában, vagy a szőlőmagban találhatóak. Vizsgálatokkal bizonyított, hogy ezek a vegyületek megőrzik, illetve javíthatják az erek rugalmasságát, tágulási képességét, csökkenthetik az érelmeszesedést, a magas vérnyomást, csökkenthetik az ödémák kialakulásának esélyét.
Rutin: érvédő hatású, csökkenti a hajszálerek folyadékáteresztő képességét, törékenységét, így a helyi vizenyők (ödémák) kialakulását, a hajszáleres vérzéseket is csökkenti. Magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség érszövődményeinek (vascular complications) megelőzésére használható. Legjobb forrásai a brokkoli, csipkebogyó, áfonya, citrusfélék.
Quercetin: egy növényi pigment flavonoid. Megtalálható az almában, a teában, a vörösborban, szőlőmagban. Kiváló antioxidáns. Emellett megakadályozhatja a hisztamin, valamint az egyéb allergiát, illetve gyulladást okozó anyagok termelődését. Kutatások igazolják, hogy a quercetin segíthet csökkenteni a szívinfarktus kockázatát. A fekete szőlőben, áfonyában, szederben, fekete cseresznyében található jelentősebb mennyiségben.
Epicatechin: egy erős antioxidáns, aminek inzulinhoz hasonló hatása van és erősíti a keringési rendszert. Számos növényben megtalálható, így különösen nagy mennyiségben a kakaóban, a teában és a szőlőben.
Heszperidin: a legtöbb citrusféle gyümölcsében megtalálható bioflavonoid. Szent-Györgyi Albert és munkatársainak vizsgálatai alapján a heszperidin a C-vitamin fő alkotórésze. Csökkenti a kapillárisok áteresztőképességét és a gyulladásokat. A szervezetben a heszperidin hiánya a kapillárisok abnormális gyengeségében, valamint extrém esetben fejfájásban, gyengeségben és éjszakai lábgörcsökben nyilvánul meg. Érelmeszesedés ellen ugyancsak használatos.
Diozmin: Ezt a flavonoidot gyakran használják visszér ellenes készítmények fő összetevőjeként. A diozmin hatóanyag-tartalmú szerek a krónikus vénás betegség kezdetétől csökkentik a vénás tüneteket, a fájdalmat, a nehézláb-érzést, a feszülést, a vizenyőt, és az éjszakai lábikragörcsöt. A diozmin segíti a vénás erek vérátfolyását, ezáltal csökkenti a vénákban a vér pangását. Növeli a nyirokerek összehúzódásának erejét és gyakoriságát, ezáltal serkenti a nyirokkeringést. Csökkenti a hajszálerek kórosan fokozott áteresztőképességet és növeli azok ellenállását. Ráadásul gátolja a vénás gyulladás folyamatát.
Rezveratrol: a fekete szőlő héjában és a vörösborban található meg legnagyobb mennyiségben. Különleges szívvédő hatással rendelkezik. A rezveratrol nevű molekula erős antioxidáns és gyulladást gátló hatású. Megakadályozza a vérrögök kialakulását, lassíthatja a sejtek öregedését. Kísérletek és populációvizsgálatok egyaránt igazolják, hogy a rezveratrol folyamatos bevitele jelentősen csökkentheti a szívinfarktus előfordulásának esélyét, csökkenteni képes a kialakuló szívizomelhalás nagyságát. Rendszeres fogyasztással tapasztalható a vérnyomáscsökkenés, koleszterinszint csökkenés, érelmeszesedés mérséklődése, a retina vérellátásának fokozásával a látásélesség javulása. Az erek funkciójának normalizálása révén javul a vérkeringés, ami az egészségi állapot általános javulásához vezethet!
Vadgesztenye hatóanyagai
A vadgesztenyéről már több cikket is írtam, mint a visszér és az aranyér leghatékonyabb gyógynövényéről. A témából adódóan azonban úgy érzem, ismét ide kívánkozik.
A vadgesztenye fő hatóanyaga az eszcin, mely a magjában található. Az eszcin csökkenti a kis erek áteresztőképességét és megszünteti a szövetekben lévő folyadék-felhalmozódást. Számos készítmény tartalmazza, amelyek krónikus vénás panaszok, így a lábakban fellépő, visszértágulat okozta fájdalom, nehézségérzet, duzzanat, valamint aranyeres bántalmak csillapítására szolgálnak.
A vadgesztenye mérgező, ezért ne fogyassz saját magad által szedett termést! A gyógyszerek, étrend-kiegészítők a vadgesztenye jótékony hatóanyagának a kivonatát tartalmazzák, ezért csak ilyen készítményeket fogyassz! A begyűjtött vadgesztenyéből viszont házilag is kiváló visszérkrémet készíthetsz, amelynek külsőleges alkalmazása szintén hatékony a visszerek kezelésében. A vadgesztenye krém készítésének módját ide kattintva olvashatod.
Szöllősi Adrienn
Felhasznált források: www.mikroszolomag.hu www.egeszsegsuli.hu www.hazipatika.com